استند لمسی, تکنولوژی

استند لمسی

زمان تخمین زده شده مطالعه: 4 دقیقه

استند لمسی (Touch Screen Floor Stand)

استند لمسی تکنولوژی روزانه با سرعت بسیار بالایی در حال پیشرفت است و می‌توان اثرات آن را در زندگی روزمره به خوبی مشاهده کرد. امروزه به کمک اینترنت و دستگاه‌های هوشمندی مانند موبایل و تبلت که در جامعه فراگیر شده است، می‌توان بسیاری از نیاز‌های اساسی روزمره را برطرف کرد. اما همچنان در بانک‌ها، پاساژ‌های بزرگ، مراکز درمانی و … شاهد ترافیک جمعیت هستیم و این امر منجر به کند شدن روند کارها می‌گردد. امروزه به منظور برطرف کردن بخشی از این مشکلات، از استند‌های لمسی استفاده می‌شود.

استند لمسی چیست؟

استند لمسی، دستگاه الکترونیکی مخصوصی است که برای کاربر امکاناتی فراهم می‌آورد تا در حداقل زمان ممکن، کار‌های خود را به بهترین شکل ممکن انجام دهد. به عنوان مثال همه تجربه منتظر بودن و هدر دادن وقت خود، در صف‌های طولانی بانک‌ها را دارند. این مشکل با گذاشتن چند استند لمسی که قابلیت پردازش و بررسی داده‌های بانکی را دارند، به راحتی حل شده و پرسنل بانک نیز آزادی عمل بیشتری خواهند داشت.

 فناوری

استندهای لمسی غالبا متشکل از یک پایه نگه‌دارنده و یک صفحه لمسی بزرگ هستند که در ابعاد متفاوت تولید و توزیع می‌شوند. استندهای لمسی با توجه به کاربری تعریف شده دارای دو نوع جلو مبلی و ایستاده هستند. همچنین در پایه بعضی از انواع این دستگاه، چرخ‌هایی تعبیه شده است که دستگاه را پرتابل می‌سازد.

فناوری موجود در صفحه لمسی این دستگاه‌ها متفاوت است که هر یک از آن‌ها دارای ویژگی به‌خصوص خود هستند که در ادامه سه نوع آن که مرسوم هستند، مورد بحث واقع شده است:

  1. صفحه نمایش‌های مقاومتی
  2. صفحه نمایش‌های خازنی
  3. صفحه نمایش‌های IR

صفحه نمایش‌های مقاومتی جز نخستین صفحه نمایش‌های لمسی هستند.  در پشت صفحه نمایش این صفحات، مقاومت‌های الکتریکی قرار دارد. این مقاومت‌ها منجر حساسیت این نوع صفحه نمایش به ضربه می‌شود. لازم به ذکر است با حضور صفحه نمایش‌های خازنی و IR، استفاده از این صفحه نمایش‌ها کاهش یافته است.

صفحه نمایش‌های خازنی طراحی همانند صفحه نمایش‌های مقاومتی دارند. اما از خازن به جای مقاومت استفاده می‌شود که این امر منجر به حساسیت این صفحات به حرارت باشد.

صفحه نمایش‌های IR، برخلاف دو نوع قبلی که در زیر صفحه نمایش‌های خود المان‌های حساس داشتند، المان حساسی ندارند که این امر سبب می‌شود تا صفحه ضدضربه شود.

این نوع صفحه نمایش‌ها دارای LEDهایی هستند که دور تا دور صفحه نمایش قرار می‌گیرد و با استفاده از این LEDها ناحیه مورد نظر که در معرض لمس قرار دارد را تشخیص می‌دهد.

از ویژگی‌های صفحه نمایش‌های IR می‌توان به ضدضربه بودن و واکنش به هر شی غیر شفافی به عنوان نقطه لمس اشاره نمود و این در حالی است که صفحه نمایش‌های خازنی، فقط واکنش به دست به عنوان نقطه لمس را لحاظ می‌کنند.

نکته حائز اهمیت در رابطه با صفحه نمایش‌های IR، این است که اگر LED موجود در این دستگاه، بسوزد و یا نیم‌سوز شود، کارایی خود را از دست می‌دهد.

انواع استندها

استندهای لمسی در انواع مختلفی تولید و توزیع می‌شوند. هرکدام از آن‌ها برای شرایط خاصی طراحی شده‌ است که عبارت هستند از:

  1. عمودی
  2. افقی
  3. مورب

اگر در دید قرار داشتن تصویر مورد نظر، اولویت باشد باید از نوع عمودی استندهای لمسی استفاده نمود. چرا که این نوع استندها در زوایا و فواصل مختلف قابلیت دیده شدن بهتری دارند.

در صورتی که چندین نفر همزمان قصد استفاده و کار با استند را داشته باشند، باید از نوع افقی این استندها استفاده شود. زیرا این نوع از استندها برای افرادی که در ارتفاع و فاصله یکسان هستند ولی زوایای مختلفی نسبت به استند دارند، مناسب است.

اگرحفظ حریم شخصی در اولیویت کاربری استند باشد، بهترین گزینه میزهای لمسی است. اما به دلیل سخت بودن کار با میز لمسی به نسبت استندها، استندهای مورب طراحی شده است. استندهای مورب حریم خصوصی افراد را به خوبی حفظ می‌کنند و دسترسی را آسان می‌سازند.

کاربردهای کیوسک‌های لمسی

استندها کاربردهایی بسیار گسترده‌ای در زندگی روزمره دارند و می‌توان به کمک آن‌ها زندگی بهتر و آسان‌تری را تجربه کرد. به عنوان مثال با نصب استندها در بیمارستان، می‌توان غرفه اطلاعات را حذف نمود. با نصب این دستگاه در پاساژها و یا مال‌های بزرگ، مشتریان برای یافتن مغازه مورد نظر خود به مشکل برنمی‌خورند.

با نصب این استندها در بانک‌ها، بسیاری از فرآیندهای بانکی به صورت خودبه‌خود انجام می‌گردد و نیاز به اپراتورها کاهش می‌‎یابد. همچنین با استفاده از استندها در فروشگاه‌های موادغذایی نیز نیاز به اپراتورها کاهش می‌یابد.

مزایا استفاده از استندهای لمسی

استفاده از این دستگاه‌ها مزایا زیادی دارد که در ادامه به برخی از آن‌ها اشاره شده است.  طی استفاده از استندهای لمسی، رضایتمندی و تمایل مشتریان برای استفاده از آن‌ها بالغ بر 60 درصد گزارش شده است که این موضوع منجر به  افزایش مشتری در برخی موارد شده است. همچنین با استفاده از استندها، نیاز به نیروی کار کاهش می‌یابد. و از نظر اقتصادی نیز برای دارنده این دستگاه سودآور می‌باشد.

علاوه بر این، با استفاده از استندها در مکان‌های گوناگون می‌توان تا حد قابل‌توجهی از ترافیک جمعیت جلوگیری نمود. با استفاده از استندها در شرایط موجود(همه‌گیری COVID-19) می‌توان تماس فاصله اجتماعی را به بهترین شکل ممکن مدیریت نمود.

مطالعه بیشتر در سایت دانش‌آوران

خرید انواع استند لمسی

نوشته‌های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *